Bilgisayarın Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarda ekran kartı en önemli parçalardan birisidir. Ekran kartı özelliklerinin iyi olması da bilgisayarınıza artı sağlar, ancak birçok kullanıcı ekran kartı özelliklerinin nasıl öğrenileceğini bilmemekte. Bunun için farklı yollar bulunmakta. Bu yazımızda sizlere ekran kartı özelliklerinin nasıl öğrenileceğini anlatacağız.

Ekran kartı, oyunlarda alınan FPS‘ten tutun bilgisayar içinde yaptığınız birçok harekette etkilidir. Bundan dolayı ekran kartınızın iyi olması demek bilgisayarınızın da iyi olması manasına gelmektedir. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan RTX 3000 serisi ekran kartları da şu ana kadar piyasaya sürülmüş en iyi ekran kartlarından birisi konumunda. Bundan dolayı eğer bir ekran kartı arayışındaysanız sizlere RTX 3000 serisini tavsiye ederiz. RTX 3000 serisi ve farklı seri ekran kartları hakkındaki özelliklere buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ekran kartımızı aldık ve bilgisayarımıza monte ettik. Peki bundan sonra yapmamız gereken nedir? Birçok kullanıcının atladığı ekran kartı özelliklerini kontrol etme, ekran kartı alımı sonrasında yapılması gereken en önemli işlerden birisidir. Ayrıca bilgisayarınızı veya ekran kartınızı satmak istediğinizde de satış ilanına ekran kartının özelliklerini koymanız gerekmekte. Bu nedenle yine ekran kartı özelliklerine nereden bakacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarınızda bulunan ekran kartının detaylı özelliklerine ulaşmak için iki farklı yol bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere iki farklı yolu da detaylı bir şekilde görsellerle destekleyerek anlattık. Lütfen adımları dikkatli bir şekilde takip edin.

#1. Yöntem: Dxdiag Kullanarak Öğrenme

Dxdiag denilen program Windows’un içine halihazırda gömülü bir programdır. Bu program ile bilgisayarınızın ekran kartı özelliklerini öğrenebilir ve bilgisayarınızdaki her türlü parça hakkında buradaki yazımızdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • İlk olarak bilgisayarınızın arama kısmına gelerek “Çalıştır” yazın (Windows+R kombinasyonu ile de aynı işlemi yerine getirebilirsiniz). Ardından karşınıza çıkan “Çalıştır” programına “dxdiag” yazın ve “Enter” tuşuna basın.

  • Açılan DirectX Tanı Aracı‘nda üst tarafta bulunan “ekran” sekmesine gelin. Burada ekran kartınıza dair bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

#2. Yöntem: GPU-Z Programı Kullanarak Öğrenme

Ekran kartı bilgilerini öğrenmek için internet üzerinde farklı programlar bulunmaktadır. Ancak birçok donanım uzmanının ve oyuncunun kullandığı program GPU-Z‘dir. Bunun nedeni GPU-Z’nin diğer ekran kartı programlarına göre daha stabil ve doğru sonuçlar vermesidir.

  • GPU-Z‘nin internet sayfasından indirerek, programı kurmanız halinde kolaylıkla ekran kartınız hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ekran kartı bilgilerini öğrenmek aslında oldukça kolaydır. Sizler de yukarıda anlattığımız adımları deneyerek ekran kartınızın özelliklerine erişebilirsiniz.