İnternet Nasıl Hızlandırılır? Yavaş İnterneti Hızlandırmak İçin En İyi Yöntemler Güncel

Yavaş interneti hızlandırmak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan biri olan internet nasıl hızlandırılır sorusunun cevabını sizler için bu yazımızda derledik.

İnternet günümüzde vazgeçilmez bir araçtır. Bütün bilgilere rahatlıkla ulaşabilmeyi sağlayan, sosyal medyada dolaşmamızı sağlayan, günlük işlerimizi halletmemizi sağlayan başlıca araçtır. Son yüzyılın belki de bin yılın en önemli icatlarından birisi olan internet, bütün insanların kullanmak zorunda kaldığı bir iletişim aracıdır.

Kullanıcıların bazı durumlarda internet bağlantılarında kopmalar ve yavaşlıklar olabilmekte. Özellikle ülkemizde iyi bir altyapı az bulunduğundan birçok evde internet hızları 30mbps’yi geçmemektedir. İnternet sağlayıcınızın size sağladığı hızdan daha yavaş bir internete sahipseniz, bazı yöntemler uygulayarak hızınızı artırabilirsiniz. Dilerseniz internet hızınızı artırabileceğiniz yöntemlere geçelim.

En İyi İnternet Hızlandırma Yöntemleri:

Sizlere vereceğimiz bu yöntemleri internetiniz ve modeminiz üzerinde uygulayarak güzel sonuçlar almanız mümkün. Aşağıda verdiğimiz yönergeleri takip ederek siz de internetinizi hızlandırabilirsiniz.

Modeminize Reset Atın

Modeme reset atmak, daha temiz bir ağ oluşturmanızı sağlar ve internetinizi hızlandırır. “Normal Reset” ve “Hard Reset” olmak üzere iki farklı reset yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan Normal Reset sadece IP bağlantısı değişikliği sağlayacağı için internet hızınızda fazla bir değişiklik görülmez. Hard Reset ise internet ağ bağlantınızı “fabrika ayarları” na döndürerek temiz bir kurulum yapmanızı sağlar ve böylelikle internet hızınızda gözle görülür bir değişim yaşarsınız. Buradaki yazımızdan modeme reset atma ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Modemin Bant Genişliğine Dikkat Edin

Her yıl gelişen teknoloji ile bütün alanlarda farklı ve daha güçlü cihazlar piyasaya sürülmektedir. Modem de bu cihazlardan bir tanesi konumunda. Her yıl daha güçlü internet iletimine sahip yani daha yüksek bant genişliği aralığına sahip modemler piyasaya sürülmektedir. Eğer eski bir modeme sahipseniz, muhtemelen bu modemin bant genişliği aralığı oldukça düşüktür. Bundan dolayı eski modeminizi daha geniş bant aralığına sahip, daha güncel bir modem ile değiştirerek internetinizi hızlandırabilirsiniz.

Bilgisayarınızda Virüs Taraması Yapın

Virüs, bilgisayarın başına gelebilecek en kötü şeylerden birisidir. Bilgisayarınızın hem performansını düşüren hem de internet hızınızda sorunlar yaşatan virüslerden kurtulmak için mutlaka bir virüs programı kullanın. Eğer internet hızınızın virüsten dolayı yavaşladığını düşünüyorsanız buradaki yazımızdan en iyi ücretsiz antivirüs programlarından birisini indirerek bilgisayarınızda kapsamlı bir virüs taraması yapabilirsiniz.

Cat 5 Ethernet Kablosu Kullanın

Eğer internet sağlayıcı hızınız 100mbps ve üstüyse, ancak siz daha düşük bir hız alıyorsanız bu sorun ethernet kablosundan kaynaklı olabilir. Bunun nedeni çok basit. Herhangi bir yerden aldığınız ethernet kabloları kalitesiz olmakla birlikte Cat 5 cinsi ethernet kablosu olmayabilirler. Bu nedenle eski nesi ethernet kabloları almanız gerekende daha düşük bir hız sağlar. Alacağınız Cat 5 ethernet kablosu ile internet hızınızı artırabilirsiniz.

Modeminizi ve Bilgisayarınızı Sürekli Güncel Tutun

Birçok kullanıcı bilgisayarına gelen güncellemeleri düzenli olarak indirmektedir. Bu güncellemeler bilgisayarın performansına etki etmesinin yanı sıra internet hızında da bazı güncellemeler aldığı için, bu konuda iyileştirmeler yaşanmaktadır. Ancak bilgisayar güncellemelerinin aksine, birçok kullanıcı modeme gelen güncellemeleri kontrol etmemektedir. Modeme gelen güncellemeler, internet hızınızda alacağınız en büyük değişikliklerden birisidir. İnternet hızınızı artıran bu güncellemeler, ayrıca modeminizde yaşadığınız bağlantı kopma sorunları ve internetin gitme sorunlarının da önüne geçmektedir.

İnternet Şifreniz İçin Güçlü Kombinasyonlar Kullanın

İnternet, günümüzde birçok yararlı ve zararlı web sitelerine erişim imkanı tanımaktadır. Bunlardan bazıları legal olmasının yanında bazıları da illegaldir. İllegal sitelere girmeniz yasak olmasına rağmen, 3. şahıslar tarafından ağınıza sızılır ve bu tarz sitelere girilirse bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu 3. şahıslar yapacakları uygulamalarla internetinizi oldukça yavaşlatabilir hatta sizin internete erişiminizi sonlandırabilir. Bu nedenle internet ağ şifrenizi güçlü tutmayı unutmayın ve ayda en az bir kere internet şifrenizi yenileyin.

Yukarıda verdiğimiz yöntemleri deneyerek sizler de internet hızınızı artırabilirsiniz.