MacBook Fan Kontrolü Nasıl Yapılır, Macbook Fan Kontrolü Programı

Günümüzde pek çok kullanıcı tarafından en kullanışlı taşınabilir iş bilgisayarı modeli olarak görülen Apple’ın MacBook serisinde bazen ısınma sorunları ile karşılaşılabiliyor. Bu tarz durumlarda bilgisayarın dahili bir fan kontrolcüsü bulunmamakla birlikte, fanlar otomatik şekilde devreye girip hızını da oluşan ısınmaya göre ayarlıyor. Bu özelliğin önemli bir faydası bulunsa da, soğutucu sistem bilgisayar ısındıktan sonra devreye girdiği için kullanıcı deneyiminde sorunlar oluşabiliyor. Bazı durumlarda, özellikle de render tarzı işlemler yapıldığında, laptop kasası ve klavye üzerinde hissedilebilir şekilde ısınmalar meydana gelebiliyor.

Soğutucu sistem üzerinde tam bir kontrole sahip olabilmek için Crystalidea tarafından macOS kullanıcıların kullanımına sunulan Macs Fan Control adlı uygulama sayesinde, dahili fan istasyonlarına kolayca erişim sağlayabilir, program arayüzünden fan hızını ayarlayabilir ve dilerseniz de MacBook dahili ısı sensörleri tarafından ölçülen bilgisayar donanım sıcaklıklarına bağlı şekilde fanlarınızı ayarlayıp çalıştırabilirsiniz.

Programı aşağıdaki adresten indirip MacBook serisinden bir bilgisayara rahatça kurabilirsiniz.

Programı İndirmek İçin

Program Kullanımı ve Detaylar:

Programı kurduktan sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sağ üst bölümdeki gibi bir application kısayolu masaüstündeki panelde belirecek ve buradan program arayüzüne kolayca erişebileceksiniz. Buradan ”Show Macs Fan Conrol” yazısına tıklayarak programı açabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız basit ayarları bu bölümde bulunan ”Preset – Custom” sekmesinden hızlıca ayarlayabilirsiniz.

Program arayüzünü açtığınızda sizi böyle bir pencere karşılayacak. Bu pencerede bulunan ”Active preset” bölümünden ayarlamaları yapabilirsiniz. ”Automatic” seçeneğini seçtiğinizde fanların kontrolü otomatik olarak program tarafından yapılacaktır. Hemen altında bulunan ”Full blast” seçeneğini seçtiğinizde fanlar desteklediği maksimum RPM’de(dönüş hızı) dönmeye başlayacak ve maksimum soğutma performansı elde edeceksiniz. Fakat, bu modda fanlar çok sesli çalışacağından sürekli kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Aşağıda bulunan ”Custom” sekmesine gelerek sabit bir RPM değeri belirleyip fanın hep aynı hızda dönmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz de ”Sensor-based value” seçeneğini seçerek burada bulunan donanımsal parçalardan birinin sıcaklık değerlerine göre fanların soğutma derecesini ayarlayabilir, ne zaman çalışıp-çalışmayacağını seçebilirsiniz.

Bu şekilde yapacağınız ayarlar sayesinde artık aşırı ısınma problemine çözüm oluşturabilirsiniz. Bu program sayesinde yaptığınız ağır işlerde oluşan gecikme ve kasma sorunlarına da çözüm getirmiş olursunuz. MacBook serisi bilgisayarlarınızda mutlaka yüklenilmesi gereken programlardan biri olan Macs Fan Control programını indirmenizi ve ayarlayıp sorunsuz bir kullanımın keyfini çıkarmanızı şiddetle tavsiye ederiz.