Windows 10 Gereksiz Dosya Silme, Windows 10 Storage Sense Ne İşe Yarar? Güncel – 2021

Windows 10 birçok özelliğiyle kullanıcılarına kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bunlardan birisi de bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silme özelliği. Bu yazımızda sizlere bu gereksiz dosyaları nasıl herhangi bir tehlikeye girmeden sileceğinizi anlatacağız. Ayrıca buradan Windows 10 sistem geri yüklemenin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Windows 10’da silinen dosyalar, eski güncelleme özellikleri, internetten indirilmiş gereksiz dosyalar tamamen silinmemektedir. Bu dosyalar Windows 10’un çöplük diyebileceğimiz bir yerinde sürekli birikmektedir. Bu dosyalar bilgisayarınızı hem yavaşlatmakta hem de bilgisayarınızdan almanız gereken performansı azaltmaktadır. Özellikle oyuncuların düşük FPS almasının başlıca nedenlerinden birisi olan bu dosyalar, ayrıca bilgisayarlarda takılmalara ve donmalara sebebiyet vermektedir.

Bu çöp dosyalar ise şu şekilde oluşur: Her indirdiğiniz dosyayı silmeniz halinde, sıkıştırılmış boş bir klasör oluşur ve bu klasörler bilgisayarın “tempt” kısmında birikirler. Ayrıca her yeni Windows güncellemesi ile bazı güncellemeler de silinmektedir. Bu eski güncellemeler de bilgisayarınızın “tempt” klasöründe birikerek oldukça büyük yer kaplayabilirler. Normal şartlar altında bilgisayarınızda örneğin 100 GB’lık bir boş alan bulunması gerekirken bu sayı 70 GB’sa bunun tek sebebi “tempt” klasöründe bulunan eski çöp dosyalardır.

Sizlere bu yazımızda bu çöp dosyalardan kurtulmanızı sağlayacak Windows 10 Storage Sense‘i anlatacağız ve bu dosyalardan Windows 10 Storage ile nasıl sonsuza kadar kurtulacağınızı anlatacağız. Dilerseniz başlayalım.

Windows 10 Storage Sense Nedir?

Türkçe’ye Windows 10 Depolama Alanı olarak çevrilen bu program, bilgisayarınızda bulunan çöp dosyaların depolandığı yerdir. Bu depolama alanı genellikle verilerin kopyalarını bulundurmaktadır. Eğer bilgisayarınızda bulunan sürücülerden birisi arızalanırsa, diğer kopyası ile verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Veri kurtarmak gibi çok önemli bir özelliği olmasına rağmen, dosyaların sürekli kopyasını bulundurduğu için bilgisayarın yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu durumda kullanıcılar oyunlardan istediği performansı alamamakta ve kullandığı programlarda sorunlar yaşamaktadır. Bu nedenle Windows Storage Sense üzerinde bulunan bu dosyaları temizlemeniz bilgisayarınızın performansı açısından önemli bir iyileştirme sağlayacaktır.

Windows 10 Gereksiz Dosyalar Nasıl Silinir?

  • İlk olarak Windows’un “Tüm Ayarlar” sekmesine giriş yapın.
  • Karşınıza gelen ayarlar menüsünde bulunan “Sistem” ögesine tıklayın.
  • Gelen pencerede depolama kısmından “Bu bilgisayar” ögesine tıklayın.
  • Windows’un depolama sistemindeki dosyaları karşınıza sunmasını bekleyin.
  • Karşınıza gelen listede bulunan “Geçici dosyalar” seçeneğine tıklayın.
  • Burada kullanmadığınız ve gereksiz yer kapladığını düşündüğünüz klasörleri işaretleyerek “Dosyaları kaldırın” seçeneğine tıklayın.
  • Windows’un bu dosyaları silmesi biraz zaman alacaktır, işlemin bitmesinin ardından gereksiz dosyalardan kurtulmuş olacaksınız.

Bu yazımızda sizlere Windows 10 Storage hakkında bilgi verdik ve Windows 10’da bulunan gereksiz dosyaları nasıl sileceğinizi anlattık. Umuyoruz bilgisayarınızın performansı artmıştır, herkese keyifli günler dileriz…